Crveno - crni na međunarodnoj sceni

image010DVOMEČ PROTIV LAS PALMASA

Svoj najveći uspjeh FK Sloboda Tuzla je zabilježila u sezoni 1976/77. Predvođeni sjajnim Hukićem, Hadžićem, Gecom, Šećerbegovićem, Sarajlićem, Kovačevićem, Ibrićem i ostalim, Crveno-crni su zauzeli treće mjesto, odmah iza Crvene Zvezde i Dinama. Sloboda je u toj sezoni iza sebe ostavila velike timove ex Ju fudbala kao što su Partizan, Rijeka, Hajduk, Vojvodina, Budućnost. Osvajanjem visoke treće pozicije Sloboda je ostvarila i mogućnost igranja u Kupu UEFA. Prema mnogim analizama tuzlanskih, ali i ex Ju sportskih i fudbalskih poznavaoca upravo ta ekipa Slobode iz 1996/77 jeste najbolja generacija našeg kluba. Mnogi su ga nazivali najjačim timom u zemlji, bez obzira što su Tuzlaci osvojili treće, a ne prvo mjesto.

U toj zlatnoj generaciji Slobodinog tima igrali su istinski asovi i majstori kao što su: Mustafa Hukić, Fuad Mulahasanović, Dževad Šećerbegović, Mersed Kovačević i drugi. Bila je to generacija u kojoj su nastupali uglavnom fudbaleri odrasli na Tušnju ili iz okoline Tuzle. Prije toga tadašnji trener Josip Duvancić Mićo stvarao je tim nekoliko sezona, a onda je prešao u Hajduk što je takođe bilo veliko priznanje da trener iz Slobode pređe da vodi jednu od ekipa velike četvorke. Treće mjesto i plasman u kup UEFA Tuzlaci su osvojili kada im je trener bio Duvančićev učenik Đorđe Gerum. Trener Gerum koji je još tada dobro poznavao trenerski posao, iskoristio je sve ono sto je pružala ova zaista sjajna generacija u kojoj je navala, ipak bila mnogo bolji dio tima. Početnu euforiju su malo pokvarile vijesti iz Ciriha, gdje je obavljen ždrijeb Kupa UEFA. Sloboda je za protivnika dobila Las Palmas iz istoimenog grada na Kanarskim otocima. "Union deportivo", kako se uz ime grada zvao klub u to vrijeme predstavljao je vrlo jaku ekipu u španskoj ligi pa je Las Palmas i prije susreta sa Slobodom proglašen favoritom. Trener je bio veliko ime Munjoz - čovjek koji je dugo vremena uspješno vodio Real iz Madrida i reprezentaciju Španije. Uz Munjoza s ekipom je radio i Betankur . Potvrda kako je bio jak tim Las Palmasa iz tog perioda došla je kasnije te sezone kada se Las Palmas sastao sa slavnom Barselonom u finalu Copa del Reya (Kup španskog kralja). Istina, izgubili su tu utakmicu 3:1, ali su za Barselonu tada igrali dva holandska Johana, Krojf i Neskens, poznati kao Holanđani totalnog fudbala. Uz jaku ekipu domaćin je imao i jos jednog veoma jakog igrača – publiku, poznatu Torcidu sa Kanara.

Trenerski duel: Gerum - Munoz

gerum - munoz

Đorđe Gerum je jedna od osoba koje su obilježile 60-te i 70-te kada je tuzlanski nogomet u pitanju. U Tuzlu je došao početkom 60-tih kao pojačanje iz Zrenjanina. Posljednju aktivnu sezonu je odigrao 1971/72. U sezoni 1976/77 je naslijedio Miću Duvančića na mjestu trenera FK Sloboda. Upravo u toj sezoni Sloboda je ostvarila svoj najviši plasman u Ex-Ju prvoj saveznoj ligi osvajanjem trećeg mjesta. Slobodu je vodio u dvomeču sa UD Las Palmas u kupu UEFA. Od 1992. god. živi i radi u Srbiji.

Miguel Munoz je bio poznati španski igrač, trener i menadžer. Karijeru je počeo u Rasingu, nastavio u Selti iz Viga, ali je većinu nogometnog života proveo u Real Madridu, prvo kao igrač a potom i kao trener. Trener je još bio i u Granadi, Herculesu i UD Las Palmasu. Vrhunac karijere mu je šestogodišnje vođenje reprezentacije Španije sa kojom je bio 1982.god. na SP-u. Umro je u Madridu 1990. godine.

Union de portivo-Las Palmas - Sloboda Tuzla 5:0

image012

14.septembar 1977.g Stadion: Insular, Las Palmas - Španija Gledalaca 25.000.

Sudija: Antonio Luis (Portugal)

Strijelci:1:0 Macijel 12.m.(P), 2:0 Huani 22.m, 3:0 Morata 69.m, 4:0 Morata 78.m, 5:0 Horhe82.m

UD Las Palmas: Karnevali, Martini, Fernande (Estazi), Filipe, Feliks, Macijel, Brindizi (German), Morate, Horhe, Huani.

Sloboda Tuzla: Cakić, Jovičić, Miličić, Mujezinović, Verlašević, Alibegović, Jašarević, Mulahasanović, Geca, Hukić, Šečerbegović (Kovačević).

Prva utakmica se igrala u Španiji, 14.septembra 1977.godine. Sloboda je na utakmicu otputovala avionom od Beograda preko Zagreba, zatim Ciriha, Madrida do Las Palmasa. Ipak, mnogi će se sjetiti i problema na koji je naš tim naišao prilikom dolaska u Las Palmas. U glavnom gradu Španije Madridu, tog ponedjeljka poslije podne Tuzlaci nisu mogli na vrijeme nastaviti let prema Las Palmasu, zbog štrajka jednog dijela osoblja na aerodromu. Nakon dugog čekanja i zamora ekipa iz Tuzle je nastavila let iz Madrida prema Kanarskim ostrvima i tek dva sata iza ponoći stigla na aerodrom u Las Palmasu. Pehovi pri dolasku u Las Palmas su se nastavili i na utakmici. Već u 12.minuti je portugalski sudija dosudio sumnjiv jedanaesterac za domaćine. Macijel je bio siguran ua vodstvo 1:0. Do kraja poluvremena vodstvo Španaca je povisio Huani. Sloboda je u drugom poluvremenu zaigrala puno bolje. Oni koji su gledali prenos kažu da je Sloboda stvarala šanse, a Las Palmas postizao pogotke. Nažalost, posljednjih 20 minuta naše igrače je stigao umor te su domaći zabilježili uvjerljivu pobjedu sa dva gola Morata i jednim Horheom. Krajnji poraz od 5:0 sigurno nije bio pravi omjer snaga na terenu, a neko objašnjenje za Slobodin pad u samom finišu utakmice se sigurno mogu tražiti u tremi i neiskustvu naših fudbalera.

Sloboda Tuzla - Union deportivo Las Palmas 4:3

image01428.septembar 1977.g Stadion: Tušanj, Tuzla - Jugoslavija Gledalaca: 12.000

Sudija: Michal Jursza (Čehoslovačka)

Strijelci: 0:1 Morete 15.m., 1:1 Geca 37.m., 1:2 Maciel 45.m., 2:2 Kovačević 52.m., 3:2 Kovačević 53.m., 4:2 Mulahasanović 66.m., 4:3 Morete 82.m.

Sloboda Tuzla: Divanefendić, Hadžić, Alibegović, Verlašević, Jovičić, Jašarević, Mulahasanović, Hukić, Kovačević, Geca, Šećerbegović.

UD Las Palmas: Carnevali, Marrero (Estévez), Díaz, Martín, Hernández, Fernández, Páez, Marrero, Maciel, Morete, Brindisi (Dévora).

Poslije 14 dana odigran je revanš u Tuzli gdje je i pored visokog poraza u Španiji prepuni Tušanj dočekao igrače Slobode i Las Palmasa, a među 12.000 gledalaca bio je i stotinjak navijača Las Palmasa. Sloboda je od početka utakmice držala čvrsto konce igre u svojim nogama i napadala, ali su ipak gosti došli do vodstva nakon početničke pogreške Verlaševića koji je napadaču Las Palmasa poklonio loptu pred svojim golom. Poluvrijeme je završilo rezultatom 2: 1 za goste, da bi do kraja Sloboda briljantnom igrom u nastavku došla do pobjede 4:3.

INTERTOTO CUP 2003/04

Sloboda je sezonu ranije (2002/03), a koja je bila prva sezona zajedničke lige sa ekipama iz oba entiteta, završila na šestoj poziciji čime je ostvarila plasman u Intertoto kup. Žrijeb je odlučio da u prvom kolu snage odmjerimo sa FC KA Akureyri sa Islanda.

1. kolo 21.06.2003.

FK SLOBODA 1:1 FC AC AKUREYRI

STADION - Tušanj

1:0 - Muslimović (80'), 1:1 - Helgason (81').

Iako je cijelu utakmicu Sloboda bila bolja ekipa do vodstva se došlo tek u 80.minuti. Srijelac je bio Nusret Muslimović iz kaznenog udarca. I dok se radost nije ni stišala gosti sa Islanda su izjednačili samo minut kasnije preko Helgasona.

1. kolo – uzvrat 28.06.2003.

FK AC AKUREYRI 1:1 (2:3 p) FK SLOBODA

STADION - Akureyrarvollur

0:1 - Crnogorac (19'), 1:1 - Sigbjornsson (55'); Penali: 0:0 - Hringsson (promašaj), 0:1 - Okanović, 1:1 - Gunnarsson, 1:1 - Crnogorac (promašaj), 1:1 - Sigborsson (promašaj), 1:2 - Nikolić, 2:2 - Elfsson, 2:2 - Bajrović (promašaj), 2:2 - Gudbjornsson (promašaj), 2:3 – Muslimović.

Nakon domaćeg remija nade da se plasiramo u 2. krug su bile slabe, ali su nam tu subotnju noć sa Islanda došle sjajne vijesti. Golom Gradimira Crnogorca u 19. min Sloboda je otišla na poluvrijeme sa vodstvom 1:0. U nastavku su domaći došli do izjednačenja u 55.min, a strijelac je bio Sigbjornsson. Tokom izvođenja penala briljirao je Mirsad Dedić koji je odbranio tri pokušaja domaćina, a strijelci za naš tim su bili Okanović, Nikolić i Muslimović.

intertoto 2003Nakon prvog kola i relativno laganog protivnika, u drugom kolu nas je čekao jaki Lierse iz Belgije koji je sezonu ranije završio na diobi četvrte pozicije belgijske Pro league.

2. kolo 05.07.2003.

FK SLOBODA 1:0 FC LIERSE

1:0 - Kuduzović (90').

Te sparne julske subotnje večeri veliku radost za oko 7.000 gledalaca je donio Samir Kuduzović u sudijskoj nadoknadi. Pobjeda nad renomiranom ekipom iz vrha belgjskog prvenstva je pružila nadu da se može napraviti podvig te je u takvoj atmosferi ekipa otputovala na uzvrat.

2. kolo - uzvrat 05.07.2003.

FK SLOBODA 5:1 FC LIERSE

STADION - Vanderpoortenstadion

0:1 - Joldić (1'), 1:1 - Snoecks (47'), 2:1 - Huysegemsa (54'), 3:1 - Kone (75), 4:1 - Snaessens (83), 5:1 - Snoecks (88).

Uzvrat na stadionu Herman Vanderpoortenstadion počeo je kao iz snova. Admir Joldić je već u 1.minuti pogodio za vodstvo Slobode i slavlje navijača koji su otputovali u Belgiju. Tim rezultatom se otišlo na odmor, a Tuzlaci su uz radijske prijemnike s nestrpljenjem očekivali nastavak. Nažalost, domaćini su preko Snoecksa u 47.min i Huysegemsa u 54.min poveli sa 2:1. I taj rezultat je vodio Slobodu dalje, ali je Kone u 75.min pogodio za 3:1 da bi nakon što je trener Malkočević sve snage poslao u napad Lierse pogodio još dva puta. Prvo je Snaenessens bio siguran iz kaznenog udarca u 83.min, a tačku na i je stavio ponovo Snoecks u 88.min. Slobodu je tako dijelilo 15 minuta do prolaza i duela sa holandskim Heerenveenom. Porazom je Sloboda završila nastup u Intertoto kupu u sezoni 2003/04, a i pored ispadanja u 2. kolu Sloboda je ostavila dobar utisak na inostranoj sceni.

sloboda intertoto kupINTERTOTO CUP 2004/05

Nakon zapaženog nastupa u Intertoto kupu u sezoni 2003/04, Sloboda je i sljedeće sezone ponovo igrala u istom takmičenju. Za razliku od prethodne godine, svoje domaće mečeve "Crveno - crni" su igrali u Ugljeviku. Iako su imali podršku vijernih navijača, stiče se utisak da su fudbaleri sa Tušnja mogli otići još dalje u ovom takmičenju da su kojim slučajem igrali na svom Tušnju.

1. kolo 19.06.2004.

NK CMC PUBLICUM 2:1 FK SLOBODA

STADION - Športni park

1:0 - Baldovaliev (39'), 2:0 - Vršič (55'), 2:1 - Vojvodić (57')

Protivnik u 1. kolu bio je Publicum iz Celja. Slovenci su na svom terenu u 55. minuti susreta imali sigurnih 2:0, no u 57. minuti Vojvodić je zatresao njihovu mrežu donijevši Slobodi važan gol, ali i nespokoj Slovencima uoči uzvrata u našoj zemlji.

1.kolo - uzvrat 27.06.2004.

FK SLOBODA 1:0 NK CMC PUBLICUM

STADION - Novi gradski stadion Ugljevik

1:0 - Sarajlić (3')

Tribine ugljevičkog stadiona bile su prepune tuzlanskih navijača koji su već nakon tri minute susreta bili u slavljeničkom delirijumu. Sarajlić je postigao zlata vrijedan gol koji je Slobodu odve u drugo kolo, a Publicum izbacio iz Intertoto kupa.

Naredni protivnik Tuzlaka bio je nezgodni Spartak iz Trnave. Ponovo je Sloboda gostovala prvi meč i samo je 15 minuta dijelilo od remija. Kopunek je doveo domaće u vodstvo u 46. minuti, ali je Lamešić u 75. poravnao na 1:1. Nažalost po naš tim, samo četiri minute kasnije domaćini preko Falla stižu do konačnih 2:1.

2. kolo 03. 07. 2004.

FC SPARTAK TRNAVA 2:1 FK SLOBODA

STADION - Anton Malatinsky

1:0 - Kopunek (46'), 1:1 - Lamešić (75'), 2:1 - Fall (79')

U Ugljeviku se priželjkivala repriza meča sa Publicumom, ali je nakon tvrde i teške utakmice slovački tim izašao kao pobjednik. Šimko je u 74. minuti doveo goste do vodstva 0:1, a naš "domaći" tim nakon toga više nije imao snage za preokret.

2. kolo – uzvrat 10.07.2004.

FK SLOBODA 0:1 FC SPARTAK TRNAVA

0:1 - Šimko (74')

Sloboda je sezonu 2004/05 u Intertoto kupu okončala nakon dva odigrana kola. Naši fudbaleri su zabilježili jednu pobjedu i tri poraza uz gol razliku 3:5.