FK Sloboda Tuzla igrat će u četvrtfinalu Kupa BiH nakon što je u srijedu u Gračanici pobjedila NK Bratstvo rezultatom 1:2 (0:1). Iako je Sloboda primila gol u prvom poluvrememu, zalaganjem i željom crveno-crnih fudbalera, zaostatak je nadoknađen te u konačnici osiguran prolaz u naredni krug Kupa BiH golovima kapitena Ordagića i Milana Ćuluma.

Fudbaleri Slobode pružili su svoj maksimum u utakmici osmine finala protiv NK Bratstvo, a posebno treba istaći zalaganje mladih igrača, poput Smajića, Todorovića, Harilahovića, Zilkića koji su uz mentorstvo  Ordagića, Krpića, Ignjatovića i Ćuluma stigli zaostatak te na neugodnom gostovanju na Lukama preokrenili rezutat i Slobodu odveli u četvrtfinale Kupa BiH.

Kapiten Slobode, Amer Ordagić odličan nastup u Gračanici, kruniosao je eurogolom u drugom poluvremenu. Ordagić je od prve minute pokazao želju i htijenje te je u nekoliko navrata bio glavni kreator prilika Slobode, ali okvir gola spriječio je da se Ordagić upiše u listu strijelaca u prvom poluvremenu. Sredinom drugog poluvremena, ofanzivna igra Slobode se isplatila fenomalnim golom Ordagića koji je pratio akciju te odlično iskoristio asistenciju napadača Slobode, Sulejmana Krpića i udarcem sa ivice šesnaesterca postigao eurogol kojim se Sloboda u potpunosti vratila u igru.

Sulejman Krpić, redovno pruža dobre partije, a u utakmici osmine finala Kupa BiH odličnom igrom i asistencijom uveliko je doprinio prolazu Slobode u četvrtfinale. Kripć je odlično igrao, a u finišu prvog poluvremena imao je odlično priliku za gol kada je glavom pogodio prečku. Odličan nastup u kupu i pobjedi Slobode, Krpić je obilježio nesebičnom asistencijom, kada je uposlio kapitena Ordagića.

Osim Kripća, veliku ulogu u napadu Slobode odigrao je mladi Edis Smajić,  koji je utakmicu osmine finala Kupa BiH počeo je od prve minute, što je za ovog 18-godišnjeg fudbalera Slobode, četvrta utakmica u posljednih nekoliko dana. Naime, mladi prvotimac Slobode je igrao dvije pripremne utakmice U-19 reprezentacije BiH prilikom čega je zabio gol i kao kapiten predvodio izabranike Tonija Karačića. Odmah po povratku u Tuzlu, Smajić je dobio priliku u utakmici 12. kola BHT Premijer lige BiH protiv NK Široki Brijeg,  a Slavko Petrović, šef stučnog štaba FK Sloboda 18-godišnjem perspektivnom fudbaleru Slobode dao je priliku od prve minute u osmini finala Kupa BiH. Upravo Smajić, koji još uvijek nastupa za U-19 selekciju FK Sloboda Tuzla koja se takmiči u Premijer omladinskoj ligi BiH u-19,  zaslužan je za prolazak Slobode u osminu finala Kupa BiH, kada je u Vitkovićima, golom u drugom poluvremenu Slobodi  donio pobjedu i plasman u osminu finala. Smajić je iskoristio ukazanu priliku Petrovića u utakmici protiv NK Bratstvo te je odličnu igru upotpunio asistiranjem Ćuluma koji je postigao pobjednosni gol Slobode u Gračanici.

Milan Ćulum, ovoseznosko pojačanje Slobode polako dolazi u formu, a u utakmici osmine finala najmasovnijeg bh. takmičenja pokazao je da može biti prevaga u ekipi Slobode. Dominacija u skoku i kontrola u sredini terena doprinijeli su u igri crveno-crne ekipe koja je uspjela nadoknaditi zaostatak od jednog gola i preokrenuti rezultat, a upravo je Milan Ćulum, odličnom reakcijom na dodavanje Smajića u kaznenom prostoru Bratstva savladao golmana  i postigao drugi gol Slobode.

Zahvaljujući  dominaciji  u skok igri fudbalera Slobode, a posebno Ignjatovića i Ćuluma, Sloboda je kontrolisala igru u drugom poluvremenu te je uspjela sačuvati svoju mrežu i obezbjediti četvrtfinale Kup-a BiH. Veliku ulogu odigrao je stub odbrane Slobode, Aleksandar Ignjatović koji se i u ovoj utakmici pokazao kao veliko pojačanje FK Sloboda Tuzla te uz Mehmedagić sigurno čini jak stoperski par.

Pobjedu u Gračanici i plasman u naredni krug Kup-a BiH FK Sloboda,  upotpunio je i golman Slobode, Filip Erić koji je u utkamici osmine finala protiv NK Bratstvo igrao od prve minute te svojim odbranama i sigurnim intervencijama direktno uticao na rezultat. Sigurno da će dobra partija mladog golmana Slobode o proširiti mogućnosti trenera Petrovića, koji svoju momčad  priprema za narednu utakmicu BHT Premijer lige BiH protiv FK Radnik koja se igra u subotu, 27. oktobra u Bijeljini.

U nastavku, preporučujemo video izvještaj sa utakmice osmine finala Kupa BiH između NK Bratstvo i FK Sloboda Tuzla u produkciji SlobodaTV.